Poliklinigimizde her cilt rengine ve kil yapisina uygun lazer sistemleri kullanmaktayiz.

      _ _ 

    ___SIVILCE IZLERI VE
__ ___LEKE TEDAVISI

 

Sivilce (Akne) Izleri 

Sivilce ( Akne) Izleri Nasil Geçer

Sivilce ( Akne) Izleri Tedavisi 

Lazerle Sivilce (Akne) Izi Tedavisi 

Dermaroller

PRP Yöntemi Nedir ?

 

_____Sivilce (akne)nin kistik formlarinda yag bezleri, bakteriler, hücreler ve sebumla doludur. Yag kanali tikali oldugundan, bu kist içerigi deri dişina atilamaz. Bir süre sonra kist patlar ve bu maddeler derinin alt tabaklarina yayilir. Buradaki cilt hasarindan dolayi cillte izler kalir. Sivilce (akne) izlerinin kalici olmasinin nedeni,  reaksiyonun aşiriligi nedeniyle kollajen liflerin hasarlanmasidir.
_____ Sivilce (akne) şikayeti olanlarda iz kalma orani bir çalişmada erkeklerde %11 kadinlarda %14 bulunmuştur.Ilerleyen yaşla birlikte, özellikle 40’li yaşlardan sonra kollajen liflerinin daha da azalmasiyla, var olan izler daha belirginleşir.
_____ Sivilce (akne) sonrasi kalan izler, sivilce (akne) esnasinda oluşan reaksiyonun yayginligi ve derinliginin derecesine baglidir. Reaksiyonun şiddeti, sivilce (akne) izlerinin tipini, derinligini ve tipini belirler.
_____ Sivilce (akne) ve izleri sadece  cildi ilgilendiren bir durum degildir. Yapilan araştirmalarda sivilce (akne) ve izleri kişileri psikolojik olarak önemli derecede etkiler.  Sivilce (akne) ve izleri mutsuzluk, sikinti, kendine güvensizlik, sosyal ilişki kuramama, kendi bedeninden hoşlanmama, kizginlik, endişe, psikiyatrik hastaliklarin alevlenmesi, kimlik bunalimi, depresyon, şiddete egilim ve akademik performansin azalmasi gibi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden sivilce (akne) ve izlerinin tedavisi çok  önemlidir.

Üç tip sivilce (akne) izi vardir:

-        Yüzeyel sivilce (akne) izleri
-        Derin sivilce (akne) izleri
-        Keloid 

a- Yüzeyel sivilce (akne) izleri: 

Eger derinin üst tabakalari etkilenirse, yüzeyel izler kalir. Bu izler hafif kirmizi, deriden çok az
çöküktür. Bazen kahverengi renkli degişiklikler de olabilir. Retinoik asidin deriye uygulanmasi, kimyasal peeling, lazerle cilt yenileme, lazerle derin soyma, dermabrazyon ve fraksiyonel lazer işlemleri bu tür izleri giderebilir.

b- Derin sivilce (akne) izleri:

Bu tür izlerde derinin alt tabakalari etkilenir. Deriden oldukça çökük, başlangiçta kirmizi, zaman içerisinde beyaz renk alan derin izlerdir. Bu tür izlerde daha farkli ve derin işlemler yapilarak bir dereceye kadar düzelme saglanabilir.

- Icepick skar:

Icepick (buz kiracagi) skar, buz kiracagi ile delinmiş gibi gözüken, dar, keskin sinirli bir sivilce (akne) izidir. Genellikle çapi 2 mm’den dardir. Izin derinligi, derinin alt dokularina ve yag dokusuna kadar gider.  Icepick skar, lazer ile cilt soyma ve dermabrazyon gibi iz tedavilerine uygun degildir, çünkü çok derindir. Punch eksizyon (zimba kesisi), Punch eksizyonu sonrasi deri ekleme teknigi ve spot TCA uygulamalari icepick (buz kiracagi) skarda tercih edilmesi gereken yöntemlerdir.

- Boxcar skar:
Boxcar (yük vagonu) skar, yuvarlak veya oval şekilli,  keskin dikey kenarli, deriden çökük izlerdir. Icepick skardan farki, izin dibi sivri degildir. Yüzeysel boxcar skar, 0.1-0.5 mm derinliktedir. Bu tür izler derin soyma teknikleri ile iyileşebilir. Ancak, 0.5 mm’den daha derin izlerde, derin soyma tedavilerinin dişinda punch yükseltme gibi  diger teknikler uygulanmalidir
- Rolling skar:

Rolling (dalgali) skar, normal görünümlü üst derinin, alt tabakalar tarafindan çekilmesi sonucu oluşur. Bu yüzden deri dalgali görünür. Rolling skarda  subsizyon teknigi ve dolgu yöntemi kullanilmalidir.

c- Keloid:

Nadiren bazi kişilerde sivilce (akne) bölgesinde fibroblastlarin ( kollajen üreten hücreler) fazla çalişmasi sonucu, deriden yukari dogru büyüyen kabarik bir yara dokusu yani “keloid” oluşur. Daha çok erkeklerde ve gövde bölgesinde görülür.

Sivilce (akne) izlerinin tedavisinde, derin soyan lazer ve dermabrazyon yöntemleri sivilce (akne) tedavisi tamamlandiktan sonra yapilmalidir. Sivilce (akne) tedavisi esnasinda kullanilan ilaçlar ve peeling yöntemleri, ayni zamanda izlere de etkili olurlar. Sivilce (akne) ve iz tedavisi yapan lazerler, sivilce (akne) tedavisi sirasinda  kullanilabilir. Tedavi sirasinda lazer kullanimi  sivilce (akne)ler iyileştirirken, izleri de geriletebilir. Tedavi tamamlandiktan sonra halen geride kalmiş olan derin izler varsa, daha derin soyan lazer tedavileri ve dermabrazyon düşünülebilir.


Gizlilik Politikasi ve Tüketici Haklari
Bu sitenin içerigi, tibbi ve cerrahi estetik konularinda bilgi edinmek isteyen kullanicilari bilgilendirme amaciyla hazirlanmiştir.Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içerigi kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için degerlendirilemez. Sitemizde anlatilan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçli olup; reklam, tani ve tedaviye yönlendirme amaci taşimamaktadir.Bu web sitesinde bulunan yazilarin tümü sadece bilgilendirme amaçlidir. Bir uzmana danişilmadan bilinçsizce yapilmaya çalişilan herhangi bir uygulamadan dogabilecek zararlar nedeniyle merkezimiz sorumlu tutulamaz. Sitede bahsi geçen herhangi bir cihazla ilgili verilen bilgi veya uygulama sadece genel bilgilendirme amaçlidir, merkezimizde yapildigi veya bulundugu anlamina gelmez ve bununla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul edilemez.Bu web sayfasini ziyaret eden kişi bu kurallari kabul etmiş sayilir.